Nákupný košík
Červená repa

Cvikla a jej účinky

Cvikla je super-výživná a očistná zeleninka. Používa sa hlavne na detoxikáciu, ale aj pri problémoch ako anémia, vyčerpanie, pri problémoch s močovým mechúrom, s menštruačným cyklom, pri rakovine, ochoreniach srdca, obličiek a očí, pri kŕčových žilách a artritíde.

Okrem toho má silné antioxidačné a protizápalové účinky a spomaľuje rast tumorov.

Červená repa
Červená repa
Zdroj: www.pexels.com

Detoxikuje pečeň, obličky a lymfatický systém

Farbivo betaín z cvikle podporuje funkciu pečeňových buniek, ochraňuje pečeň a žlčovody a podporuje tvorbu žalúdočnej kyseliny. Pomáha pri spracovaní tukov, čím zamedzuje hromadeniu tukov v pečeni. Stukovatená pečeň nedokáže pracovať tak, ako by mala. Špeciálna vláknina z cvikle podporuje v pečeni produkciu detoxikujúcich enzýmov (SOD, katalázu, glutatión). Zlepšuje aj cirkuláciu lymfy, čo podporuje celkovú detoxikáciu organizmu.

Rozpúšťa usadeniny vápnika

Nevarená cvikla obsahuje surovú kyselinu šťaveľovú, ktorá je známa ako dobré rozpúšťadlo anorganického vápnika, ktorý sa v tele môže hromadiť vo forme usadenín. Predpokladá sa, že tieto usadeniny sa priamo podieľajú na mnohých chronických ochoreniach ako artritída, ochorenia srdca, rakovina, obličkové kamene, očné choroby, kŕčové žily a arterioskleróza.

Preto sa pri pití surovej cviklovej šťavy môže vyskytnúť silná detoxikačná kríza. Keď sa totiž rozpúšťajú usadeniny vápnika v tele, do obehu sa dostávajú zo svojich „skrýš“ ťažké kovy, odpadové látky a vírusy. Z toho dôvodu sa odporúča piť malé množstvá surovej šťavy rozriedenej mrkvovou šťavou a dávky zvyšovať postupne.

Prevencia aj liečba rakoviny

Jedna z obrovských výhod cviklovej šťavy je, že má preventívne účinky proti rakovine. Farbivá betacyaníny pomáhajú zabraňovať vzniku rakovinových tumorov a tiež detoxikujú telo od všetkých toxínov.  Ako sa preukázalo v štúdiách na ľudských rakovinových bunkách, farbivo betanín z cvikle znižuje rast rakovinových buniek cez niekoľko mechanizmov, vrátane brzdenia prozápalových enzýmov. Silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti ju predurčujú na podpornú liečbu mnohých typov rakoviny.

Ďalšie protirakovinové pôsobenie cvikle je známe ako Ferencziho efekt, nazvaný podľa svojho objaviteľa, ktorý zistil, že flavonoidy z cvikle majú schopnosť zvýšiť príjem kyslíka do buniek a udržovať hladinu vitamínu C – ďalšej dôležitej protirakovinovej živiny.

Ako použiť cviklu

Ak chcete využiť všetky liečebné vlastnosti cvikly, najlepšia je surová alebo odšťavená. Tepelná úprava by mala byť šetrná, ako napríklad na pare do 15 min., lebo s teplom sa strácajú dôležité živiny. Ak niekto nemá rád varenú cviklu, myslím, že surová mu bude chutiť, lebo je to úplne iná chuť. Je krásne chrumkavá a sladká.

Mimo liečebného použitia vo forme surovej šťavy, je cvikla chutnou surovinou a môžete si z nej pripraviť lahodné pokrmy. Najlepšia kombinácia je na tenké plátky nakrájaná surová cvikla, nejaké zelené listy – šalát, rukola či špenát, čerstvý kozí syr (a čo tak grilovaný…) a vlašské orechy. To sa dá použiť vo verzii šalátu, alebo ako náplň do bagety. Spolu to neskutočne pasuje.

Ďalší obľúbený recept je sladký šalát z nastrúhanej cvikle a mrkvy ochutený medom, hrozienkami, vlašskými orechmi a citrónovou šťavou.

Varená sa používa napríklad aj do racio šalátu, alebo do boršču. Výživné látky sa vraj pri tepelnej úprave lepšie zachovajú, keď si neošúpanú umytú cviklu celú obalíme do alobalu a tak upečieme v trúbe.

Listy cvikly obsahujú veľmi veľa živín a môžu sa použiť do šalátu, takže je škoda ich vyhadzovať. Môžu sa aj odšťaviť spolu s koreňom. Cvikla a jej listy sú výborným zdrojom vápnika (dobre vstrebateľného), železa, vitamínu C a A, kyseliny listovej, mangánu, draslíku a betaínu.

Prečítajte viac o cvikle →

Cviklová šťava
Cviklová šťava
Zdroj: www.pexels.com

6 comments

  1. Dobrý deň prosím Vás čím odšťavujete tú cviklu – aký odšťavovač ? Lebo mne ostáva hrozne veľa odpadu

  2. Áno, ostáva 🙂 dá sa použiť na fašírky, alebo zemiakovú babu

  3. moze sa pouzivat cvikla ked mam zaludocne vredy?

  4. Katarína z FREYA – zdravý obchod

    Dobrý deň Milan. V princípe by konzumácia cvikle nemala spôsobovať problémy pri žalúdočných vredoch. Určite však odporúčame, aby ste sa poradili so svojim lekárom.

  5. Dobry deň prajem treba pred odšťavenim cviklu očistiť? ošúpať? Ďakujem za info

  6. Katarína z FREYA – zdravý obchod

    Dobrý deň Žanet. Pred odšťavením odporúčame cviklu ošúpať, umyť a podľa typu odšťavovača nakrájať na kúsky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Novinky a tipy do vašej schránky

Nakupujte výhodne a žite zdravšie